2010 m. kovo 25 d., ketvirtadienis

Apie arklius ir avizas

Kroatiskas arkliukas. As jo klausiau, bet jis paslaptingai tylejo.

Na ka padarysi, jei man laikas nuo laiko (o tiksliau pastoviai) kyla keisti klausimai. Man paciai jie neatrodo keisti. Bet aplinkiniams, o ypac nestabilios psichikos bei ribotos pasauleziuros pilieciams jie sukelia umius irzlumo-bjaurumo-piktumo priepuolius.
Taigi viena sauleta diena, toks pilietis valge avizine kose. Ir nei is sio nei is to, be ypatingos priezasties, man kilo klausimas: o kodel gi arkliai megsta avizas? Padorus, netgi sakyciau nekaltas klausimukas. Taigi nieko pikto neitardama uzdaviau ji garsiai "Kodel arkliai megsta avizas?". Juk gali buti kelios priezastys - gerai virskina, suteikia jegu, o gal siaip skanu arkliukams?
Piktasis pilietis pasisiause kaip rujojanti dygliakiaule... Bet gana apie piktuosius piliecius. Grizkim prie esmes - prie arkliu ir avizu.
Nors as turiu savo siuta rankine su arkliu, bet apie juos nieko neismanau. Bet toks jau tas likimas, kad i teisingai uzduotus klausimus visada gauni atsakyma.
Viena ramu vakara paklausiau as mielo zmogaus: kodel arkliai megsta avizas? Ir sis klausimas nesukele neadekvacios reakcijos. Pagaliau as gavau ilgai laukta atsakyma:
"Koncentruotos kalorijos ir šiurkščios, tai pritaikyta neatrajojančiam skrandžiui. Arklių ir kiaulių skrandis yra vienkameris. Arklių skrandis gana sudėtingas. Jo priekinę dalį, t.y. daugiau kaip 1/3, dengia liaukų neturintis stemplės gleivinės tęsinys. Šį neturinti liaukų skrandžio dalis sudaro didelį akląjį maišą. Siauras įskrandis, skrandžio dugnas ir prievartis iškloti liaukine gleivine. Stiprūs sekrecijos dirgikliai yra žalia žolė, dobilų šienas, morkos, kopūstų sultys ir avižos. Kai nėra žolės, tai stiprūs sekrecijos dirgikliai, kurie būtini virškinimui. Ir kaloringi palyginus su žole. Pigiau ganyti. Bet, kai jodinėji ar kitaip įdarbini, tai jiems mažiau lieka laiko lauke ėsti. "
Tai va del ko arkliai megsta avizas.
Pajauciau keista palengvejima. Tarsi butu kazkas atsirise. Aciu.

Nesvarbu koks klausimas, apie avizas ar ne. Visi klausimai sulaukia atsakymu. Anksciau ar veliau. Daznai netiketai. Is visai ne to zmogaus ar saltinio, is kurio buvo laukta. Bet VISI teisingai uzduoti klausimai sulaukia atsakymo. O daznai, labai daznai, klausimas jau turi savyje dali atsakymo. Jei atidziau isiklausyt.