2011 m. balandžio 12 d., antradienis

Su kosmonautikos diena!

Sveikinu su kosmonautikos diena!
Ir kodėl gi tiems žmonėms visada norėjosi skraidyti. Paklauskite, pvz., katės - ar ji nori skraidyti? Pažiūrės kaip į durną ir toliau oriai praus savo papilvę.
O žmonės vietoj to, kad išsikrapštyt dulkes iš bambos, dairėsi į dangų.

Pirmi bandymai baigdavosi maždaug taip.


 Gelijus Korževas-Čiuvelevas "Jegorka-skrajūnas"

Tačiau progreso nesustabdysi. Žvitrūs žmonijos protai sugalvojo oro balionus, lėktuvus, malūnsparnius ir t.t. Bet ir to jiems buvo negana.
Kilo noras pasiekti žvaigždes. Tuo tikslu į mažus skardinius aparatėlius kišdavo šunis ir siųsdavo į kosmosą, o kai atsibodo žaisti su keturkojais, jų pėdomis išskrido Gagarinas. Ką mes šiandien ir minime. Prieš 50 metų jis nepabijojo skristi į niekur. Tais laikais - 1961 metais - net interneto nebuvo, tai patys suprantate, kokio lygio buvo tas kosminis laivas Vostok-1. Tai gi, tai gi.

Kosmonautikos istorija atrodo maždaug taip.


Belkas ir Strelka. 1960 m. praleido orbitoje parą drauge su triušiu,  42 pelėm, 2 žiurkėm, musėm, augalais ir grybais. 17 kartų apskrido aplink Žemę. Jiems pirmiems iš Žemės gyventojų pavyko pabuvot orbitoje ir sveikiems gyviems pargrįžti žemyn.


Jurijus Gagarinas. 1961 balandžio 12 dieną išskrido į kosmosą. Kadnangi Tarybų Sąjunga varžėsi su JAV dėl kosmoso užkariavimo, tai laiko visokiems niekams negaišo ir atsisakė tokių kosminio laivo komponentų kaip avarinio gelbėjimo starto metu ir minkšto laivo nusileidimo sistemos. Vis gi Gagarinui  reikėjo gerti daug valerijonų prieš skrydį ir turėti kietus vyriškos sistemos komponentus.