Po pasakojimo apie kaimynus pažįstama moteriškė pakraipė galvą ir nuotoliniu būdu nustatė Krisui lengvą autizmo formą. Iš žvilgsnio ir prisilietimo vengimo. Autizmas. Moka juokauti - reiškia ribinė forma. Aš su autizmu mažai susidūrusi, daugiausia žinių davė labai gera knyga "The Curious Incident of the Dog in the Night-Time" (aut. Mark Haddon) - rekomenduoju. Padeda suprasti kaip jie mato pasaulį. Kitaip.
Sako moteriškė - žmonės su asmenybės sutrikimais dažnai negali žiūrėti tiesiai į akis. Nevisų žvilgsnį gali atlaikyti. Trikdo. Sukelia nerimą. Sako - akys sielos veidrodis. Aš netikiu. Juk akis tik šiaip organas. Ir nelabai dailus, jei nepridengtas vokų ir blakstienų.
Keista. Ir įdomu. Nors aš ir netikiu sielos langų teorija - bet jei bendraujant pašnekovas vengia akių kontakto - kažkas ne taip.
Su maniškiais viskas ne taip. Psichiatrui užtektų penkioms disertacijoms. Ir dar anegdotams liktų. Pasakoti kolegoms, užsigeriant medicininiu spiritu.
Džo pernai gydėsi nuo alkoholizmo ir depresijos. Pusiaukelėj metė. Prieš kokį mėnesį atkapstė likusius antidepresantus ir nusprendė suvartoti. Negi leisi geram daiktui prapulti? Aišku, nenutraukdamas alaus vartojimo. Klausiu - ar tu įsitikinęs, kad alkoholis dera su antidepesantais? Koks alkoholis, tik pora alaus skardinių. "Pora alaus skardinių" paprastai reiškia bent 8. Nieko. Gyvas.
Džo nemiega. Palengva jo dienotvarkė nusistūmė per pusę paros - ėjo miegot 8 ryto, kėlėsi 4 vakaro. Tada ėjo miegoti 10 valandą ryto ir kėlėsi 6 valandą vakaro... Paskui nusprendė, kad reikia grįžto į žmonišką režimą - nemiegojo dvi paras. Į dieną gėrė 14 puodelių kavos. Atrodė atitinkamai - trypčiojimas vietoje, keistoki judesiai... Neadekvatus žvilgsnis - bet nieko. Gyvas. Tą vieną vienintelę naktį atsigulė 8 vakaro ir miegojo iki ryto. O paskui vėl tas pats. Sakau - gal tu tiek kavos negerk? Oi, žinai, man priklausomybė. Jau 10 puodukų išgėriau ir dar noriu... Bent jau nemeluoja - pripažįsta visas savo priklausomybes ir kiekvieną savaitę žada viską mesti.
Sako - žinai, mes su Džimu vieną kartą nemiegojome 5 paras. Nė valandos. Baigėsi tuo, kad nuogi maudėmės jūroj... Velse. Ir pažįstamų būrys, kaip tyčia, ėjo pro šalį...
Džimas - nelabai higieniškas, labai barzdotas Džo draugas, iš pasakojimų irgi vaikščiojanti psichiatro disertacija. Kažkada jie gyveno kartu. Džimas gyveno lovoje. Prisitraukęs stalą su kompiuteriu taip, kad galėtų žaisti nesikeldamas. Kėlesi tik į tualetą. Džo jam valgyti nešė į lovą.
Ir Džo tai pasakoja su susižavėjimu balse - kaip tobulą idiliją... Taip, Džo manymu, atrodo idealus gyvenimas...
Ne, Džo ne visai maumas... Ne toks baisiai bjaurus, kaip atrod iš mano pasakojimų... Ne, pasakojimai visiškai atitinkantys tikrovę, aš nė trupučio neperdedu, tikrai tikrai. Bet šalia visos smarvės ir neplautų indų - Džo neblogas bičas. Nedidukas. Bulvianosiškas velso-škotukas. Optimizmu, gal tiksliau px*izmu trykštanti povyza... Toks ežiukas rūke... Bet vieną kartą ėjau su Džo ir Krisu į barą. Dar pradžioj, kai nebuvo jie atskleidę viso savo asmenybės buketo. Ir žinote ką - nepatikėčiau, jei savo akim nematyčiau - Džo per 5 minutes gavo iš karto dviejų ispanaičių telefonus. Kaip taip? Nežinau, gal užslėpti psichai mergaitėms patinka. O Krisas man galantiškai nupirko "pačio pigiausiausio lagerio".
Kartais, kai žinai diagnozę, yra lengviau, pradedi kitaip veritnti situaciją. Bet vien tik nuo noro suprasti, niekas gyvenimo per daug nesikeičia, vistiek lieka apšnerkti kambariai ir t.t. ....
AtsakytiPanaikintiNeseniai mačiau gerą filmą "Temple Grandin" apie autistę moterį su Claire Danes, kuriai gerai sekasi vaidinti "kitokius" personažus. Filmas man patiko. Nežinau, ar nors kiek pagelbėtų tavo situacijoj, bet dar vienas akmenėlis link tos pusės būtų.
Ačiū, paieškosiu filmo.
PanaikintiNa, nežinau ar maniškių liurbių atveju autizmas ar dar kažkas pateisina indų neplovimą, šiukšlių kalną ant sofkutės ir paliktą per naktį šviesą.
ahahahahah, kaimynai verti ne tik disertacijos, bet ir atskiros knygos, kaip šiaip grožinės literatūros apie nusmurgėlius. :D
AtsakytiPanaikintivienok skaityti apie tokius daug linksmiau, nei su tokiais gyventi. stiprybės!
Krisas studijavo creative writing. Aš jam daug kartų siūliau parašyti knygą arba pjesę apie mūsų namą. Bet jis užsiėmęs kompiuteriniais žaidimais. :)
PanaikintiKas mūsų nenužudo - daro mus stipresniais. :))
Dirbau su vaikais autistais čia atvažiavus. Jų žinoma negaliu lygint su tamstos vyriokais, bet apsileidimas ir autizmas nieko bendra neturi. Žinoma, kaimynų vaikystėje mamos matyt nedominavo ir nemokė nieko apart teliko, kompo ir visai vaikų nekontroliavo bei neskiepijo jokių prisižiūrėjimo savybių, todėl tokie ir užaugo. Žmonės be prasmės. Visa karta tokia auga nes vaikų kontroliavimas vis labiau draudžiamas. Nežiūri į akis, nes gėda. Nes nepadaro nieko ko iš jo/jų tikies, ko prašai, kuo padrausmini, kaip 'palipi' ant sąžinės. Nereikia nurašyt tokių žmonių, jų masių masės. Kiek tokių pat skaitytojų ramiai kramsnoja popkorną su laptopais ant pilvų skaitydami tavo blogą, pasišypsodami jog aprašomi liurbiai yra būtent Krisas, Džo ir dar kažkas, o ne Mantas, Justas ar Aura ;)
AtsakytiPanaikintiSavaitę nebuvau namie, gryžus namus radau kaip po karo. Vyrukas būdamas vienas neturi prasmės stengtis, ir galų gale mama visada iš paskos ėjo viską rankiodama. Absoliučiai visi ex'ai, ar pažystami ir draugių vyrukai yra ne pedantai, girdėję senas 'vertybes' jog visi tvarkymo darbai skirti boboms, ir draskykis nesidraskęs, tvarkosi tik tie, kurių mamos arba vienos juos augino ir kaip kareivinėse sąlygas diktavo, arba aplamai visą šeimą po padu laikė.
Sėkmės ir tau, ir vyrukams :)
Visi mano asmeniniai berniukai, netgi anglai buvo tvarkingi arba bent jau viditiniškai tvarkingi. O šitie - į jokias ribas netelpa. Ir ne tik netvarkingumas, kiek bendra kultūra - riaugėjimas, bezdėjimas, smirdėjimas.
PanaikintiNegaliu pasakyti, ar tie mano tvarkingi berniukai turėjo jau tokias visai diktatoriškas mamas. Galvoju, tiesiog sveiko proto neseksistiniai žmonės. Nėra vyriškų ir moteriškų darbų. Tuo labiau, kiekvienas sveikas, įgalus žmogus turi sugebėti save apsitarnauti.